top of page
  • Black Facebook Icon

Natural Farming

  • Zdjęcie autora: autor
    autor
  • 8 lis 2015
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 18 mar 2019

źródło: www.facebook.com/Cohabitat Collective

W tym poście, wyjątkowo zostaje zastosowany przedruk, w całości ze strony CohabitatCollective.

 

"W latach 70-tych Masanobu Fukuoka, japoński rolnik i filozof, poruszony sposobem, w jaki współczesne rolnictwo i jego metody zniszczyły ziemię uprawną wrócił na farmę swojego ojca, porzucając karierę naukową. Odtworzył on naturalne metody upraw i zmodyfikował je tak, aby wymagały jak najmniejszej ilości pracy i ingerencji w środowisko. Po jakimś czasie okazało się, że jego plony były takie same lub większe niż te z pól, na których używano maszyn i sztucznych nawozów.

Fukouka uważał, że przy niewielkim wysiłku i wkładzie, pozwalając naturze ‘działać', jesteśmy w stanie uzyskać zadowalające efekty.

Założenia rolnictwa naturalnego wg Masanobu Fukuoka to:

1. Nigdy nie zostawiamy gleby bez okrycia

2. Nie stosujemy nawozów sztucznych

3. Nie odchwaszczamy przez oranie

4. Nie wjeżdżamy ciężkim sprzętem na pole

5. Nie przycinamy drzew/krzewów

„Niezbyt szczególnie lubię słowo: praca. Ludzie jako jedyne istoty muszą pracować. Myślę, że jest to najbardziej niedorzeczna na świecie sytuacja. Inne zwierzęta zaspokajają swoje potrzeby życiowe po prostu żyjąc, ale ludzie pracują jak szaleni w poczuciu, że to jest jedyny sposób na utrzymanie się przy życiu.

Im cięższa praca, tym większe wyzwanie, co wprawia ich w przekonanie, że w ten sposób osiągają wspaniałe rezultaty. Byłoby dobrze porzucić tego typu myślenie i zacząć cieszyć się prostym, wygodnym życiem i mieć dużo wolnego czasu.

Myślę, że sposób w jaki żyją dzikie zwierzęta w tropikach. Wychodzą z rana na zewnątrz i rozglądają się za pożywieniem, a po południu mają czas na odpoczynek. Mogłoby to być wspaniałe życie. Dla ludzi prostota takiego życia byłaby możliwa, gdyby bezpośrednie codzienne działanie zaspokajało nasze codzienne potrzeby.

W takim stylu życia „praca” nie jest pracą w powszechnym rozumieniu tego słowa, tylko robieniem tego co aktualnie jest niezbędne do zrobienia.”

 

Koniec przedruku.

留言


bottom of page